Prečítajte si rozhovory a recenzie, ktoré vyšli k Margaréte bielej. Sú aj o tom, ako vznikala kniha, či sa písala ľahko a v čom môže písanie ovplyvniť samotného autora.

Príbeh Margaréta biela o holokauste ma zmenil

Keď sa ponoríte do čítania knihy Margaréta biela, doslova vás pohltí. Rovnako, ako rozprávanie samotnej autorky o jej živote a príbehu Heleny Weinwurmovej, ktorý sa stal jej súčasťou.

Odmalička písala texty a básne, ktoré boli o existencii života a rovnakú tému hľadala aj v literatúre. Počas strednej školy raz dostala na Vianoce od svojho otca diktafón, ktorý ju dojal k slzám. Plakala, lebo neverila, že sa niekedy stane novinárkou. Bála sa, že ho nikdy nevyužije. Vtedy ešte netušila ako veľmi sa mýli. Novinárkou sa stala a nedávno jej vyšla aj úspešná kniha, v ktorej opísala spomienky mladého dievčaťa z druhého slovenského transportu do Osvienčimu. To dievča jej zmenilo život.

Viac čítajte tu: Príbeh Margaréta biela o holokauste ma zmenil

Vstávajte. Je vojna! Tento príbeh je o nevykoreniteľnej nenávisti aj nezlomnej vôli žiť

Každý človek, každý ľudský život je román. Väčšinou nenapísaný – teda aspoň fyzicky. Nezalomený, nevydaný, neprečítaný. Ide však o námet. O fabulu. Každý stojí za napísanie. Každý (z nás) stojí za prečítanie, či už je ten život dramatický, alebo celkom obyčajný.

Helena Weinwurmová, rodená Weissová, sa narodila do ešte stále mladej demokratickej republiky. Československo malo sedem rokov. Bučany, malá dedinka desať kilometrov od Trnavy, chátrajúca synagóga, mimoriadne skromné pomery židovskej rodiny. Takéto je úvodné nastavenie jedného románu, ktorý sa bez niekoľkých dní odohrával deväťdesiat rokov. Vďaka autorke Petre Nagyovej a vydavateľstvu Slovart sa komplikované životné osudy tejto neobyčajnej ženy dostali aj medzi knižné dosky. Príbeh Heleny Weinwurmovej vyšiel pod názvom Margaréta biela.

Viac čítajte tu: Vstávajte. Je vojna! Tento príbeh je o nevykoreniteľnej nenávisti aj nezlomnej vôli žiť