Margaréta Biela

S Helenou Weinwurmovou som sa poznala posledných pätnásť rokov jej života. Bolo to jedno tých z hlbokých medzigeneračných priateľstiev, ktoré sa tak často neopakujú. Možno aj vďaka tomu, čo Helena ako mladé dievča zažila a ako ju formovala trpká skúsenosť v koncentračnom tábore. Po jej smrti som dostala ponuku spracovať jej život, ktorý je rekonštrukcia jej príbehu. Svedectvom doby, v ktorej sa môže znenazdajky ocitnúť ktokoľvek a stať sa v nej nežiadúcim. Helena mala iba 16 rokov, keď sa 27. marca 1942 ocitla spolu so sestrou Aničkou medzi 703 mladými dievčatami v druhom slovenskom transporte do Osvienčimu.

Kniha Margaréta biela (Slovart, 2019) je dôkazom toho, aký vplyv môžu mať rodinné príbehy a tragédie rodičov alebo predkov na životy detí a ďalších generácií. Okrem Heleninho citlivo spracovaného svedectva a spomienok z koncentračného tábora Auschwitz – Birkenau prináša aj spomienky jej synov Petra, Pavla a nevlastného syna Jozefa na život s mamou, ktorá trpela celý život nezabudnuteľnou traumou. Vo svojich dialógoch sa spoločne vracajú do svojho detstva a do obdobia dospievania. Prechádzajú postupným uvedomovaním si časti rodinnej histórie a reflektujú svoje i mamine možné vyrovnávanie sa s tragédiou, akou bol holokaust.

Verím, že mi bolo súdené prežiť, aby som svoj príbeh mohla odovzdať druhým. Necítim nenávisť. Každý si nesieme v živote to svoje. Najviac mi je ľúto, keď deti trpia za zlo, ktorého sa dopustili ich rodičia.

Helena Weinwurmová

Takáto kniha nám doteraz na Slovensku chýbala, keďže ďalšie generácie preživších veľmi nemali príležitosť hovoriť o svojich rodinných tajomstvách. Viedli ich k tomu aj samotní rodičia, ktorí zažili prenasledovanie pre svoju zdanlivú inakosť a snažili sa čo najrýchlejšie zabudnúť na krivdy, ktoré zažili. Margaréta biela vznikala takmer tri roky v španielskej Andalúzii. Počas jej písania ma zaujímalo, akým spôsobom môžu životné tragédie ovplyvniť psychiku ľudí a premietnuť sa nielen do rodinných, ale aj do ďalších vzťahov. Helena bola výnimočná žena. Aj napriek mnohým problémom a prekážkam, ktorými prechádzala, sa chcela neustále rozvíjať a posúvať svoj príbeh ďalším, najmä mladým ľuďom, aby sme túto časť histórie už nemuseli nikdy a v žiadnej podobe opakovať. Kniha je dostupná vo všetkých slovenských kníhkupectvách alebo si ju môžete objednať cez internet.

Povedali o knihe

Táto útla kniha nesie v sebe úžasný emocionálny zážitok. Pre mňa je v roku 2019 zatiaľ najsilnejšia a veľmi dojemná. Nielen tým, že som Helenu  v rokoch detstva a dospievania osobne poznal a s jej synmi som bol výborný kamarát. Nikdy by mi nenapadlo, že táto milá, láskavá a usmievavá žena nosí v sebe toľko ťažkej traumy, úzkostí, depresií a hlboký žiaľ ako trvalý následok pekla koncentrákov. Je to mimoriadne silný príbeh, pri ktorom som sa nehanbil ani za svoje slzy.

{

Jaroslav Čomaj

Túto útlu a krehkú knihu neprečítate za chvíľu. Aspoň ja nie, opakovane som sa vracala k niektorým jej pasážam. Myslela som si, že sa už nedá nájsť nič, čo ma pri téme holokaustu prekvapí. Kniha ma zvláštne rozloženie síl. Netlačí na mňa, nechce šokovať, len si plynie. Je aj o tom, že zladiť s rytmom inej doby, tej po vojne, Helenin strach nezmenšilo. Jej príbeh bol aj o úsilí nadobudnúť aspoň omrvinku ukradnutej ľahkosti a bezstarostnosti.

{

Vanda Rozenbergová

Pred čítaním som mala obavy zo scén, ktoré v nej budú vykreslené. Napokon som bola prekvapená. Ani nie horormi z tábora, ako utrpením a neslobodou, ktorou si prešla jej rodina po roku 1968. Kombinácia Heleniných výpovedí a jej synov pomohla vykresliť život ľudí z pohľadu rôznych generácií. Nevyhla som sa ani slzám. Životné lekcie Heleny budem nasledovať ja sama ako človek, ktorý už nemá starých rodičov, ktorí by mi vedeli predať životné múdrosti z minulosti.

{

Michaela Lenártová

Helena sa vrátila späť do Bučian

Helena sa vrátila späť do Bučian

Pár mesiacov potom, čo vyšla kniha Margaréta biela, sa Helena vrátila späť do rodných Bučian - symbolicky. O jej príbeh prejavili záujem aj v Nyáryovskej kúrii v Bučanoch. Mnohí obyvatelia ani netušili, že práve tu sa začal odvíjať príbeh Margaréty bielej a že tu...

Margaréta biela v médiách

Margaréta biela v médiách

Prečítajte si rozhovory a recenzie, ktoré vyšli k Margaréte bielej. Sú aj o tom, ako vznikala kniha, či sa písala ľahko a v čom môže písanie ovplyvniť samotného autora. Príbeh Margaréta biela o holokauste ma zmenil Keď sa ponoríte do čítania knihy Margaréta biela,...